Časopis Brejk: Recenzia

(pôvodná stránka už neexistuje)

Malé a neznáme vydavateľstvo Slnko records, zastupujúce skôr alternatívnu, jazzovú a country scénu, ponúklo túto jeseň 7 nových titulov. Z tejto početnej úrody sa nám na odporúčanie dostal do rúk jeden z nich. Po rytmickej stránke je piesne možné rozdeliť na rozmanité variácie nedokončených nápadov typu "bum-čvach", pripomínajúce povely telocvikára, viac než hudbu. ("Hop-hop-hop-hop, pome-pome"). Aj taký je nový album Neskorý zber od skupiny Tu v dome.

Ošuntelo pôsobiaci obal platne so zvláštne originálnym nápadom si snáď ako jediný zaslúži pochvalu. Nahrávka nezaraditeľného štýlu (vzdialene odkazujúceho na folk a country) však nie je zvládnutá ako po hudobnej, tak ani po technickej stránke. Miestami počuť nežiadúce ruchy (snáď kvôli zle zapojenej kabeláži), či nepríjemné kvílenie (zrejme spätná väzba z akustických nástrojov). Inštrumentálna a hlasová zaostalosť členov skupiny sa maskuje za veľkou skupinou pozvaných hostí, čo pôsobí po čase rozpačito. A samotné pesničky...?

Pôvodne ľudovú pieseň Umrem, umrem dokážu obsadením žiačky nižšieho ročníka základnej školy sprzniť na odpudzujúci manifest svojich úchylných pedofilných predstáv. A to je len začiatok. Exhibícia zvrhlosti pokračuje ďalšími kúskami ("krv tiekla prsami"), propagáciou alkoholizmu ("drink down to the very last drop"), či požívania omamných látok ("zvyšok atramentu si chcem džunknúť"), zvrhlými sexuálnymi praktikami ("nehýbej sa a klidne lež, jako bys byla pod rentgenem"), až nekrofíliou ("poď so mnou mŕtvy milý, posteľ už na nás čaká"). Kostrbatú fúziu hip-hopu a country prináša pieseň Príšerie. Príliš metaforický a intelektuálny text však pôsobí skôr nezrozumiteľne a nehodí sa ani do jedného zo štýlov.

Čo sa však vinie celým albumom ako hnedá niť, je fekálna poézia jednotlivých autorov, však posúdte sami (jemnejšie povahy prosím radšej nech nasledujúce riadky preskočia): "Traja šakali z okna kakali", Maestro "potrebuje na WC", do nekonečna opakujúci sa refrén "Hovno vieš". Záverom teda už nikoho neprekvapí poďakovanie "spriaznenej skupine" Veľká potreba (áno, s veľkým V)!

Ďakovačky sú kapitola sama o sebe. Rád by som vedel, na čom fičia členovia kapely, keď do nich zaradili napríklad Sobi 20, čo je bicykel. Alebo textový editor T602. Atrament? Nasleduje zoznam ďalších absolútne neznámych mien, čo je však v alternatívnej komunite bežné. Naopak zaskočila ma spoluúčasť publicistu a uznávaného hudobníka akým nepochybne je Marián Jaslovský (známy napr. z projektu DVD Tri veže).

Niektorú úrodu proste nehodno zbierať, ani keď už je neskoro. Nech si ďalej hnije na stromoch, čo ju splodili a nepadá od nich príliš ďaleko.


Tu v dome: Neskorý zber

2008, Slnko records

01. Umrem umrem 2:05
02. Šakali 1:52
03. Meluzína 3:33
04. Vosková svieca 2:36
05. Moháč 0:33
06. 15 men 2:54
07. Ženička s praslicou 2:04
08. Rentgen 3:27
09. Príšerie 4:07
10. Hľa, luna bledá 3:16
11. Konvalinky 2:36
12. Hovno vieš 3:32