Príbeh Skratky

Televízna hudobná stanica MTV je jedným zo symbolov 90. rokov. Okrem seriálu “Beavis a Butthead” ju na Slovensku preslávili aj ikonické akustické koncerty “MTV Unplugged. Účinkovali v nich najpopulárnejšie kapely tej doby a predaje hudobných nosičov, vtedy ešte CD-čka a magnetofónové pásky, sa rátali na státisíce.

Manažéri MTV vtedy vypracovali stratégiu expanzie stanice na východoeurópsky trh. Analytici firmy vyhodnotili, že ľudia v bývalom socialistickom bloku anglicky veľmi nevedia a uprednostňujú piesne v rodnom jazyku.

Vychádzali z mylného predpokladu, že miestni obyvatelia v uplynulých desaťročiach uprednostňovali známe hity pretextované do slovenčiny a češtiny. Rozhodli sa skúsiť pokračovať v tomto rokmi overenom modeli a poslucháčom ponúknuť namiesto originálov jazykovo lokalizované verzie aktuálných hitov.

Ako pilotný projekt bol v roku 1994 zvolený aktuálny diel MTV Unplugged s vystúpením Toma Pettyho, ktorý rok predtým vydal výber najväčších hitov. Aj keď sa Martin Sarvaš postaral o preklad textov, pokusy Toma Pettyho o prespievanie vokálov v slovenčine sa však, žiaľ, ukázali ako nepoužiteľné. Prodcenti MTV teda zverili túto úlohu spevákovi Jozefovi Paulínymu, známeho zo skupiny Modus, kde spieval aj veľký hit Roberta.

Nasledovalo pokusné vypočutie vybranou vzorkou poslucháčov v bývalom bratislavskom kine Hviezda. Prieskum však ukázal, že poslucháčov absolútne nezaujala slovenská verzia. Až na pár výnimiek jednoznačne uprednostnili originál. MTV túto iniciatívu okamžite ukončila a nahrávka upadla do zabudnutia.

Nespokojný Tom Petty po tomto fiasku dokonca zastavil odvysielanie jeho pôvodného vystúpenia v MTV Unplugged a nahrávka dodnes leží niekde v archíve. Podarilo sa nám však získať pirátsku nahrávku jednej piesne v slovenskej verzii. V kine Hviezda ju tajne nahral na magnetofónovú kazetu pomocou svojho walkmana so zabudovaným mikrofónom jeden nemenovaný člen našej kapely.